Historie firmy AutoMotoVelo - Český Brod

Období do roku 1915

Náš pradědeček Karel Zajíček


Zakladatel firmy Karel Zajíček

 

 

 

 

 

 

 

 

založil svou firmu před rokem 1912 v Poříčanech, kde měl zastoupení firem šicích strojů, gramofonů a hlavně velocipedů.

Období mezi lety 1915 - 1953


V roce 1915 přestěhoval svou firmu i rodinu (čtyři syny a dceru) do Českého Brodu čp.136.

 

V roce 1919 nastupuje do učení Jaroslav Mandys, kterého si pradědeček oblíbí.

Jaroslav se tu vyučí a zamiluje se do dcery Marie, kterou si v roce 1930 vezme a pradědeček mu ve stejném roce předává i živnost. 

Děda byl velmi šikovný obchodník, k jízdním kolům přidal i motocykly a díky svému švagrovi Arnoštovi Zajíčkovi, který byl tajemník Škodových závodů, začal prodávat i automobily.

Firmě se velice dařilo, bohužel ne moc dlouho. V roce 1936 zemřela babička ve 32 letech na TBC a zanechala po sobě mou čtyřletou maminku.

A aby toho nebylo málo, v červenci 1938, zabil opilý řidič i mého dědečka a z mojí maminky se stal v šesti letech sirotek.

Období 1953 - 1991 

Po této tragické události obchod dále vedl nejmladší švagr Josef Zajíček až do roku 1953, kdy po zestátnění domu i obchodu působila v provozovně Mototechna.

Období 1991 - současnost

V roce 1991 mojí mamince stát vrátil dům, kde Mototechna musela vyklidit prostory, abychom zde mohli opět začít podnikat.
Dům byl po 40 letech v žalostném stavu, Domovní správa do domu nic neinvestovala, kromě střechy, kterou v roce 1986 rozbilo krupobití.

Začátky našeho podnikání nebyly moc růžové. Začínali jsme bez peněz, potřebných zkušeností, zato s velkým nadšením, a vírou v lepší budoucnost. Stálo to sice velké úsilí a stovky odpracovaných hodin bez sobot a nedělí, bez dovolených, ale všechny nás to moc bavilo. Začínali jsme se sortimentem dílů na auta 

a díky manželovi, zapálenému cyklistovi, přidávali i kolařinu.

V roce 1995 jsme obchody od sebe oddělily. Obchod s jízdnímy koly se přestěhoval do původního průjezdu, kde ho naleznete dodnes.

Celá firma v roce 2001

Průjezd jsme později zastřešili.

Dům opravili a ve zlepšování prostředí i služeb se snažíme pokračovat i v současnosti.

 

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Objednávka svozu

Načíst